ATATÜRK KÖŞESİ
PROJELER
ETİMESGUT İLÇESİ

     Ankara'nın batısında toplam 10.300 hektar yüzölçümüne sahip olan Etimesgut İlçesi, Ankara metropolünün merkez ilçelerinden biridir. Batısında Sincan, kuzey güney ve doğusunda Yenimahalle ilçeleriyle çevrilidir. 

     Etimesgut tarihi ipek yolu üzerinde kurulmuştur. Bugün de Ankara - İstanbul demiryolu Ankara - Ayaş ve Ankara - İstanbul karayolu Etimesgut'tan geçmektedir. Etimesgut, bulunan tarihi kalıntı ve belgelerden elde edilen bilgilere göre Hititlerin, Friglerin, Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların ve Osmanlı egemenliği altında kalmıştır. Tarihi kaynaklarda Amaksyz, Amaksis, Akmasuz, Ahi Mesud ve Etimesud isimleriyle anılan ilçe son olarak Etimesgut adını almıştır. 
     1928 yılında Nahiye olan Etimesgut, 1968 yılında Yenimahalle ilçesine bağlı bir mahalleye dönüşürken, 1990 yılında ilçe olmuş, aynı yıl Belediye Teşkilatı kurulmuştur. 


     İlçede yaşayanların çoğunluğunu memur, işçi ve küçük esnaf oluşturmaktadır.
    Adalet Bakanlığı'nın Eryaman Mahallesinde 250 adet, Atakent Mahallesinde (Elvankent Konutları) 249 adet olmak üzere, Etimesgut'ta toplam 499 adet lojmanı bulunmaktadır.
     Ankara kent merkezine 17 km uzaklıkta olan Etimesgut'un göç alması ve toplu konut yapılaşması nedeniyle nüfusu hızla artmış, 2000 yılı genel nüfus sayımında 171.253 olan nüfusu 2014 yılında TÜİK verilerine göre 501.351'e ulaşmıştır. 

 

 

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Ankara Batı Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←