ATATÜRK KÖŞESİ
PROJELER
ADLİ GÖRÜŞME ODALARI

     Avrupa Birliği'nin mali ve UNICEF'in teknik desteğinde yürütülen Çocuklar İçin Adalet Projesi kapsamında Türkiye genelinde 160 Adliye'de kurulması planlanan Çocuk Görüşme Odası'nın ilki Ankara Batı Adliyesi'nde kurulmuştur. Çocuk Görüşme Odası ulusal ve uluslararası danışmanların raporlarındaki standartlara uygun olarak planlanmıştır.

   Bu odalar birincisi ifade ve beyan verecek çocuklardan suça sürüklenen, mağdur ve tanıkların beklediği bekleme odası, ikincisi adli görüşmeci ve çocuğun görüştüğü görüşme odası, üçüncüsü ise video konferans sistemi ile SEGBİS kurulu olan ve savcı, avukat ve çocuğun ailesinin görüşmeyi izlediği teknik oda olarak düzenlenmiştir.

   Proje kapsamında çocuk merkezli oluşturulan bu odaların; Bakanlar Kurulunca kabul edilen 2015-2019 dönemine ilişkin Yargı Reformu Stratejisi ve 2015-2019 dönemine ilişkin Bakanlığımız Stratejik Planında yer alan hedefler doğrultusunda başta çocuklar olmak üzere adli süreçte yer alan tüm kırılgan grupların ifade ve beyan alma işlemlerinde kullanılmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu odaların, özel ortamlarda ifade ve beyanlarının alınması gerektiğine karar verilen veya fail ile yüz yüze gelmesinde sakınca bulunan hallerde “çocuğun üstün yararı” ilkesi gözetilmek suretiyle öncelikli olarak mağdur, tanık ve suça sürüklenen çocukların, cinsel suç ve aile içi şiddet suçu mağdurları ile diğer kırılgan gruba mensup mağdurların ifade ve beyanlarının alınmasında kullanılması, anılan kişilerin adli süreçte korunmasına, ikincil mağduriyet yaşamalarının önlenmesine ve adalete erişimlerinin güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır.

   TANITIM BROŞÜRÜ İÇİN TIKLAYINIZ...

               

               

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Ankara Batı Adliyesi Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır. →WebPortal←